Kõrvalised tegevused autoroolis on jätkuvalt tõsine probleem 6

2017. aasta suvel toimunud küsitlusuuringu andmetel toimub Eestis iga päev kõrvaliste tegevuste tõttu keskmiselt viis liiklusõnnetust.

Kõrvalised tegevused autoroolis on jätkuvalt tõsine probleem

72% juhtidest tunnistavad, et on viimase 12 kuu jooksul sõidukiroolis mobiiltelefoni kasutanud.

Sel aastal on Eestis juhtunud juba üks hukkunuga liiklusõnnetus, mille üheks põhjuseks oli kõrvalised tegevused sõidu ajal. „Kõrvalised tegevused autoroolis tapavad ja jäävadki elusid võtma, kui inimesed endale aru ei anna, kui ohtlikud need on. Ei ole turvaline, kui sõidu ajal hakatakse näiteks akent puhastama, peegleid seadistama, plaati vahetama. Kui juht teeb roolis midagi muud kui juhib sõidukit, siis ta paneb vabatahtlikult endale koti pähe ja sõidab pimesi,“ ütles Politsei- ja Piirivalveameti juhtivkorrakaitseametnik Sirle Loigo.

Kõrvalised tegevused on riikliku liiklusohutusprogrammi üks prioriteetsetest teemadest. Inimeste teadlikkus kõrvaliste tegevuste ohtlikkusest autoroolis on küll paranenud, kuid roolimobiilikute hulk on jätkuvalt kõrge. Maanteeameti tellitud uuringust selgus, et suur osa meie sõidukijuhtidest oskab enda arvates hinnata, millal on sõidukit juhtides ohutu telefoni kasutada. Reaalsuses tuleb siiski mõista: liikluses on kõrvalised tegevused ohtlikud, sest teaduslikult on tõestatud, et inimene ei suuda kaht tähelepanu nõudvat tegevust sooritada samaaegselt ja veatult. Samas 86% inimestest on valmis kaassõitjana sekkuma ja paluma kõrvaliste tegevustega tegeleval sõidukijuhil keskenduda sõidule.

Sõidukit juhtides tuleb keskenduda 100-protsendiliselt liiklusele, sest kõrvalised tegevused autoroolis segavad juhti nii pildiliselt, käeliselt, tunnetuslikult kui heliliselt.  „Näiteks sõnumit saates on juhi pilk teelt eemal keskmiselt viis sekundit. Sõiduk läbib maanteekiirusel selle ajaga 125 meetrit!“ selgitab Maanteeameti ennetustöö osakonna ekspert Kerli Tallo. „Liikluses võib murdosa sekundi jooksul olukord muutuda – ees on ootamatu takistus, metsloom jookseb teele või eessõitja teeb äkkpidurduse,“ selgitab Tallo.

Kokkuvõttes peavad kõrvaliste tegevuste ohtlikkusele mõtlema kõik liiklejad. Liikluses on meil vaja kõiki meeli ning kõrvaklappidega muusikat kuulates või pilk telefonis ringi käies ei kuule ega näe me enda ümber toimuvat. Kuna jalakäijale ja jalgratturile on eriti ohtlikud sõidu- ja raudtee ületamine, siis tuleb enne veenduda teeületuse ohutuses.

Maanteeameti liiklusohutuskampaania „Kui juhid, siis juhi“ kestab 12. märtsist 9. aprillini. Kampaania eesmärk on kinnistada teadmist, et kõrvaliste tegevustega tegelemine roolis on ohtlik ning inimene ei suuda kaht tähelepanunõudvat tegevust sooritada samaaegselt ja veatult. 5. aprillil toimub kolmandat korda mobiilivaba päev, mille eesmärk on kutsuda liiklejaid vähemalt sellel päeval liikluses mobiiltelefonist loobuma.

Rohkem informatsiooni:

Eestis 2017. aasta suvel läbiviidud uuring „Tähelepanematus liikluses“  on leitav siit: www.mnt.ee/sites/default/files/survey/2017_06_tahelepanematus_liikluses_aruanne_0.pdf

Kõrvaliste tegevuste ohtlikkuse kohta autoroolis saab lähemalt lugeda rahvusvaheliselt tunnustatud Tartu Ülikooli neuroteadlase Jaan Aru artiklist Maanteeameti ajakirjas TeeLeht Sügis 2017 lehekülgedelt 26-27. Selle leiab siit: www.mnt.ee/et/ametist/teeleht?numbrid=1

12.03.2018 11:00
Liiklus

Kommentaarid

valdur1 6 päeva 10 tundi tagasi
Lõpetage ära see jutt kõrvalisest tegevusest roolis. Seda ei ole võimalik võtta sõna -sõnalt. Praegu jahutakse mobiiliga tegevusest. Aga ka söömine, suitsetamine on ju kõrvaline tegevus. Politsei ei suuda mobiiliga rääkivaid juhte karistada , veel vähem suitsetavaid ja söövaid juhte korrale kutsuda. Kaua kehtib telefoni rääkimiskeeld autos? Aastaid. Kuid rikkumisi on ikka 72%.
Kui lubada roolis telefoniga rääkimine siis suureneb see ju ainult 1/3 võrra. Kui politsei pole võimeline kontrollima, tuleks see seadus kehtetuks tunnistada ja otsida teisi võimalusi .
Näiteks auto mootori töötamisel puudub autos mobiililevi. Osades autodes ju GPS-i ei saa seadistada sõidu ajal.
. 6 päeva 10 tundi tagasi
Peale avariid on ju lihtne kontrollida kõneväljavõtet ning vajadusel premeerida juhti korraliku trahviga. Avarii toimumise kellaaeg on ju enamvähem teada, seega kõneeristus näitab täpselt ära, kas kuskil selles ajavahemikus on kõneldud. Isegi kindlustusselts saaks seda tagantjärgi teha.
Lärri 5 päeva 14 tundi tagasi
Kui päriselt ka liiklusohutust tahetakse, siis tuleks ära keelata ka tootjate endi paigaldatud nutiekraanid, millelt mingeid vähegi olulisi funktsioone juhitakse. Ilmselt esimesena kaoks liiklusest potentsiaalselt iseäranis ohtlikud Volvod ja Teslad, aga lisaks neile veel väga suur hulk mõttetuid tuti-plutisid.

Ohutuse seisukohalt on aktsepteeritavad lahendused vanad head nupud või moodsama lahendusena häälkäsklused. Kuigi ka viimaste puhul tasuks mõõdukalt ettevaatlik olla, sest tehisintellekt ju areneb aga inimene mitte (või siis halvemal juhul taandareneb). Nii võib kergesti juhtuda, et juhil lipsab üle huulte "mine p...." ja siit edasi on juba auto enda otsus, kelle tagapalge ta oma sihtmärgiks valib, eks ole...
666 5 päeva 13 tundi tagasi
Vaadake asi on inimestes endis kinni. Kes on roolis osavam, sellele pole isegi telefoniga rääkimine, suunatule näitamine ja manuaalkastiga käikude sisse raiumine probleemiks liikluses. Teine on stiilis "aga kõikidel teistel on ju juhiload, mul peaks ka olema ju" juhid, kes millegist aru ei saa. Ei suuda sellised automaatkastiga ning isegi püsikiirusehoidikuga autoga maanteel ühtlase kiirusega sõita ning linnas sõidetakse lihtsalt foori taga seisvale autole tuimalt tagant sisse (näpiti klotsi, töökaaslase juhtum) ja mõni tädi suudab automaatkastiga autoga, nutikaga FB-s surfides, sõita samuti foori taga eesolevale sisse, kuna märkas et fooris süttis roheline, esimesed hakkasid vaikselt liikuma ning ka tädi hakkas liikuma, surfides FB-s, aga ei jälginud, et 2 autot tema ees veel ootasid paigal seistes oma liikuma hakkamise võimalust ning tädi pani ees olevale, veel seisvale autole, tagant sisse.

Ühesõnaga kui sa ei ole roolis keskmine või osav, siis tõesti, paluks mitte midagi kõrvalist teha - sh küüsi lakkida, end meikida, nina nokkida, aevastada, telefoni isegi vaadata, auto ekraanil midagi timmida või kaevuda auto süsteemide menüüdesse jne.

Olen keskmisest osavam juht. Mäletan aastaid tagasi nooremana kui veri vemmeldas, sai autoga, millel man. kast ja elektri lisadest vaid esimesed elektri aknad ja abs, maanteel sõidetud, naisukesel kui minul oli kerge tuhin peal, naisukene kummardas sülle....ei mingit mure sõidu ajal. Asi sai tehtud ja ennast ega kedagi teist ohustamata. Samas kas sellist lollust nüüd vanemana teeks? Ei.
Teine hetk on see, kui moblaga räägin. Mõni hetk pole muret, teine hetk tõesti paneb mõtlema, et see hajutab mu tegevust liikluses.
Näiteks viimast panen hästi tähele uue autoga, automaatkast, distantsi hoidev püsikas, mobla läbi sinihamba autos ja räägid juhtmevabalt telefoniga. See ei ole probleemiks. Aga oleneb millest rääkida. Mõni asi viib tõesti tähelepanu nii mujale et ongi, kas sõidad ja ei oska millegist rääkida või räägid intensiivselt ja kurjam, isegi sõiduvead tulevad sisse või ei pane foori tuld või mõnda märki tähele (no auto võimaldab sõita nii et keera vaid rooli ja näita suunatuld, muu teeb auto ise ära).
Viimane panebki mõtlema, et kui selline asi on minul, mis siis nendel veel on, kes pole keskmisest osavamad autoroolis? Ning kui selliselt autod on enamikule kättesaadavad, mis siis saab? Keegi midagi ei jälgi ja usaldatakse kinnisilmi autot ja selle juhiabi elektroonikat.
Tähelepanu on hajutatud millega iganes ja juhtimine ning liikluse jälgimine on kuskil tagaplaanil....siis pole ime et juhtuvad ohtlikud situatsioonid või avariid.
Ka minul jalakäijana on reguleerimata ülekäigurajal peaagu üle varba sõidetud ja peegliga õnneks vaid jopet riivatud...veendusin et auto peatub, teine lisas hoopis gaasi ja sõitis nahaalselt nina alt läbi. Juht samal ajal nutikas midagi vaatamas ja pilk ekraanil, mitte liikluses.

Kunagi sai töökaaslane hoiatuse, kuna rääkis sõites telefoniga. Kui aeg sunnib tagant, ja autos on võõras ehk mina kõrvalistmel, siis vabandage väga, mind ei huvita juhi ja tema naise kodune pereelu jutt läbi auto kõlarite ning samuti ei ole nemad huvitatud et keegi võõras neid kuuleb. Kinni pidades sooviti trahvi teha, töökaaslane rääkis politseionule sama juttu, lõpuks piirduti hoiatusega. Auto oli firma reklaamkirjadega.
. 5 päeva 13 tundi tagasi
Eks me kõik pea ennast kiireteks ja osavateks... kuni esimese pauguni. Vähemalt mina hoidun rääkimisest kui see ei piirdu just kahe kolme sõnaga- jah, tulen kohe, olen teel vms. Kunagi ammu tööasjus tuli siiski rääkida, aga häiris tõesti tugevalt, sest ametialane jutt nõudis tähelepanu. Kasutasin ka toonast algelist händsfriid klapi näol kõrvas, aga see lihtsalt jättis käed vabaks, mõte pendeldas ikka liikluse ja kõne vahel ning hakkis mõlemat tegevust. Teadlased on ammu kindlaks teinud, et just eriti meeste puhul multitasking ei toimi, naiste puhul siiski veidi toimib, aga paraku on roolis kohati sellised naisisikud, kes nagunii autojuhtimisega eriti hakkama ei saa ning kui lisada veel muud tegevused, siis allah aita. Huvitav muidugi see, et aastakümneid tagasi, kui debilofoone veel olemas ei olnud, said siiski kõik töö- ja eraelu asjad ära aetud ning sõidud sõidetud, nüüd aga on ekraan nii lummav, et peab teda 24/7 jõllitama.
Lärri to 666 5 päeva 12 tundi tagasi
Ma saan aru küll, mida sa öelda tahtsid aga see ei õnnestunud sul praegu. Pane ikka oma pilt ka juurde, muidu ei teagi kes see kange roolikeerutaja ja kepikunn on. Seda sa ju tegelt tahtsid meile õelda, eks ole? Tee nüüd kiiresti, muidu jäädki siin selliseks kapikargajaks, ei tule feimi ega respekti.

© auto24 AS. Ajakirja Autoleht kodulehel www.autoleht.ee avaldatud tekstide ja fotode kopeerimine ja kasutamine ükskõik millisel viisil on keelatud ilma väljaandja kirjaliku loata. Kõik õigused kaitstud.