Autopäevik. Subaru „jõuluüllatus” 3

Kui tavaliselt tehakse jõulude ajal üksteisele meeldivaid kingitusi, siis Subaru oma peremehe suhtes kahjuks selliseid sooje tundeid üles ei näidanud.

Autopäevik. Subaru „jõuluüllatus”

Detsembris algas koostöös KP Customsiga auto seadistamine ja kõik tundus minevat plaanipäraselt. Mootori töö muutus senisest palju sujuvamaks. Remondi ajaks võtsin samast kohast laenuks ühe valge Subaru. Kui sain firmalt pühade aegu kõne ja küsiti, kuidas mulle valge Subaruga sõita meeldib, hakkasid peas häirekellad kõlama. Kahtlus osutus tõeks. Kunagine katsetus suurema läbimõõduga õlipumba ja liiga vedela õliga maksis lõpuks kätte nii mõnelegi Subaru omanikule tuttava „saalekolksuga”.

Mootori osandamise käigus selgus, et haiget olid saanud nii raamlaagrid, kepsud kui ka väntvõll. Millega viga saanud detailid asendada? Valik langes kasutatud Subaru võimsama versiooni Spec C väntvõllile ja kepsudele, mis maksid 300 eurot. Sinna juurde veel raamlaagrid ja „saaled” ning tihendid orienteerivalt 225 euroga. Mootorit lahti võttes selgus, et kahtlane paistis ka mitte väga ammu vahetatud mootoririhm, üks rihmakate ja bensiinivoolik (esinduses 22,45 eurot) – lasin kõik vahetada uute vastu. Et mootorit veel paremini tööle saada, läksid vahetusse ka süüteküünlad ning naasime WRXi originaalpihustite ja originaalvahejahuti juurde. Pärast muudatusi sõidab ja kiirendab auto hoopis sujuvamalt ja varasemased jõnksud on praktiliselt kadunud.

Ka selgus sõites ja arvutiga kontrollides, et auto mootori temperatuur tõuseb veidi liiga kõrgele ja ventilaatorid hakkavad pidevalt „huugama”. Seetõttu läks vahetusse ka termostaat koos tihendiga (esinduses 26,46 eurot) ja mootori temperatuur soojalt langes kohe paari kraadi võrra.

Suvel oli auto saanud kivi esiklaasi ja vahetult enne kaskokindlustuse kehtivusaja lõppu oli paslik aeg mõrades esiklaas uue vastu vahetada. Selles vanuses autole kaskot enam ei pikendata. Võiks arvata, et sellisele lihtsale autole, kus esiklaasil ei ole tänapäevaseid andureid, klaasipuhastite soojendust ega vihmasensorit, vaid ainult „päikeseriba”, on üsna lihtne klaasi leida, aga võta näpust. Ühes suuremas autoklaasidega tegelevas ettevõttes selgus, et neil sellist klaasi pakkuda pole, aga arvutisüsteem näitas, et konkureerivalt ettevõttelt saaks tellida vaid halli päikeseribaga esiklaasi (minul autol sinakasroheline). Ütlesin, et sooviksin siiski võimalikult originaalilähedast klaasi, ja otsustasin sellest teisest ettevõttest läbi käia.

Kohale jõudes seletasin, et mul oleks vaja esiklaasi, mis sobib Subaru Impreza 2005.–2007. aasta mudelile (eelmises klaasifirmas olime jõudnud üheskoos arusaamisele, et peaks sobima selle ajavahemiku esiklaas). Tütarlaps, kes küll enam selles ettevõttes ei tööta ja seega pole ka firma nimi oluline, küsis seepeale auto numbri ja vastas: „Aga teil on ju 2001. aasta auto?!” Seletasin, et olime teise klaasifirmaga tuvastanud, et autole peaks sobima eelpool mainitud ajavahemiku sinakasrohelise ribaga klaas. Seepeale tuli tütarlaps välja, vaatas autot, tegi pilti ja vastas üsna nipsakalt: „Aga autol ei ole ju sinakas esiklaas?”. Selgitasin, et jutt on päikeseribast, mitte tervest klaasist. Peale pikemat arvutis „klõbistamist” selgus, et tõesti, autole saab rohelise ribaga vaid 2005.–2007. aasta Impreza esiklaasi. Mida ma siis enne rääkisin?!

Klaas telliti ära ja öeldi, et vahetus tehakse umbes nädala pärast. Nädal möödas, sain kõne. Selgus, et tellitud klaasil tuvastati pakendist välja võttes kihtide vahelt 10 cm defekt. Ütlesin, et parem oleks siiski korralik klaas, ja see läks uuesti tellimusse. Tütarlapse asemel oli nüüd tööl asjalikum härra, kes väga viisakalt kogu protseduuri selgitas ja mainis peenetundeliselt, et kahjuks ei saa nad tööle garantiid anda, kuna katuse esiserval on roostekahjustus. Koos esiklaasi „Subaru” kleebistega (mis osaliselt juba järgmisel päeval maha tulid) läks esiklaasi vahetus kindlustusele maksma 420 eurot ja tegelikult ei saanud ikka päris õiget klaasi, kuna toonriba on laiem. Koos klaasiga sai vahetatud ka klaasipuhastid Boschi omade vastu (27,70 eurot).

Indrek Allik

Subaru Impreza WRX, 2001. a, bensiin, 218 hj, nelikvedu, hind u 7000 €

Periood: november – veebruar

Läbisõit perioodil: 2128 km

Kütusekulu: 13,6 l / 100 km

Kulud kütusele: 368,06 €

Liising: 572,64 €

Muud kulud: 934,22 €

Kilomeetri hind: 0,88 €

Kilomeetri hind testi algusest: 1,06 €

13.03.2018 09:00
Toimetuse autod

Kommentaarid

. 5 päeva 14 tundi tagasi
Ühesõnaga kui on igav ja raha palju, osta Subaru.
💩 5 päeva 11 tundi tagasi
Kui osta selline "räim", siis ei ole mingit vahet mis marki on auto,olgu või Honda😜
Alik 5 päeva 1 tund tagasi
Pessimist ütleb "Rohkem Subarusse minna ei saa" Optimist ütleb "Saab küll"

© auto24 AS. Ajakirja Autoleht kodulehel www.autoleht.ee avaldatud tekstide ja fotode kopeerimine ja kasutamine ükskõik millisel viisil on keelatud ilma väljaandja kirjaliku loata. Kõik õigused kaitstud.